Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı Hazırlanması Projesi
This project is co-funded by the European Union, the Republic of Turkey and the World Bank.
Bu proje Avrupa Birliği, Türkiye Cumhuriyeti ve Dünya Bankası tarafından ortaklaşa finanse edilmektedir.

10. Avrupa Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Ödülleri Kentlerini Seçti

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında düzenlenen 10. Avrupa Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Ödülleri sahiplerini buldu. 2021’deki COVID-19 kısıtlamalarına rağmen, Avrupa Hareketlilik Haftası rekor düzeyde bir katılıma tanıklık etti. Kampanyaya 53 ülkeden 3100’den fazla kasaba ve şehir katıldı.

Avrupa Komisyonu, bu ödüller aracılığıyla sürdürülebilir kentsel hareketlilik bilincini artırma, sürdürülebilir kentsel hareketlilik planlaması ve yol güvenliği alanlarında mükemmellik sergileyen yerel bölgeleri tanıtmayı amaçladı.

“10. Avrupa Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Ödülünü” Tampere / Finlandiya kazandı.

Tampere, insanları, çevreye duyarlı, daha sağlıklı, daha aktif yaşamaya teşvik eden çok disiplinli yaklaşımı nedeniyle jürinin dikkatini çekti.

Tampere, iddialı planı ile düşük karbonlu hareketlilik, yol güvenliği, savunmasız gruplar, akıllı hareketlilik çözümleri, fiziksel ve zihinsel refah, erişilebilirlik ve düşük kirliliğe odaklandı.

Lüleburgaz / Türkiye’nin finale kaldığı yarışmada “Büyük Belediyeler için Avrupa Hareketliliğini” Kassel / Almanya kazandı.

Almanya’nın Kassel şehri hem çocuklarda hem de yetişkinlerde davranış değişikliğini teşvik etmek için yerel ve bölgesel ulaşım ortaklarını birleştiren yaratıcı etkinlikler dizisiyle jüriyi etkiledi.

Şehir genelinde kampanya süresince hazine avından erişilebilir yürüyüş ve bisiklet turları organizasyonlarına kadar Kassel, sürdürülebilir kentsel hareketlilik için elinden gelenin en iyisini yaptı.

Küçük Belediyeler için Avrupa Hareketliliğini” Valongo / Portekiz kazandı.

Valongo, yerelde insanları ve kuruluşları, özellikle de okulları dahil etmeye odaklanan yenilikçi, sürdürülebilir hareketlilik etkinlikleri hazırladı.

AB Kentsel Yol Güvenliği Ödülü’nü Rethymno / Yunanistan kazandı.

Rethymno, toplu taşıma sisteminin iyileştirilmesi, çeşitli faaliyetler yoluyla davranış değişikliğinin artırılması ve teşvik edilmesi, yerel paydaşlarla iş birliğinin kurulmasını odağa alarak plan yaptı. Bu kapsamlı yaklaşım, bir turizm merkezi olan Rethymno’nun yerel sakinlerinin ihtiyaçları ile turizm ihtiyaçlarını dengelemesine katkı sağladı.

Detaylı Bilgi için:

https://transport.ec.europa.eu/news/kassel-rethymno-tampere-and-valongo-win-european-sustainable-urban-mobility-awards-2022-03-28_en

https://www.eltis.org/in-brief/news/winners-sustainable-urban-mobility-awards-have-been-announced

Yorum Yap

Kategoriler